10 000 kroků denně: Marketingový tah nebo kolik je třeba odchodit, chceme-li zhubnout?

Date:

Věnovat každý den čas svižné chůzi prospívá zdraví, postavě i psychice. Pokud se ale večer ve stresu honíte se smart hodinkami kolem domu, protože nemáte splněno povinných 10 000 kroků, klidně si hoďte nohy na stůl. Je to jen zažitý mýtus.

O víkendu nemáte problém ujet na výletě 20 kilometrů, ale ve všední den napočítáte těžko tři. A těžko si dopřát víc, když se pohybujete doma na pár metrech mezi plotnou, počítačem a uplakanými dětmi v pokojíčku. Nestresujte se ještě tím, že musíte plnit nějaké limity a krokoměr klidně na čas dejte k ledu.

Čtěte více: 4-týdenní plán na chůzi, který roztaje nežádoucí tuky: Díky tomuto programu zhubnete na přání

Kde se vzala desetitisícovka
Doporučených deset tisíc kroků denně rozhodně není nijak nezdravý cíl, nevadí ale, pokud jej zdaleka nedosáhnete. Jedná se totiž pouze o zastaralý marketingový trik. Když v polovině 60. let začala jedna japonská firma prodávat krokoměry, chtěla prodej podpořit kampaní a spustila výzvu ujít deset tisíc kroků za den – je to pěkné číslo a dobře vypadá. Krokoměry sice dnes už ve velkém nahradily aplikace v mobilech a chytré hodinky, desetitisícový limit se ale drží dál.

Půlhodina denně a 7 500 kroků stačí
Dá-li si někdo za cíl 10 000 kroků, bude to samozřejmě úžasné. Pro začátek stačí ale podstatně méně. Vycházíme-li z odborných dat, doporučuje se alespoň 5krát týdně 30 až 45 minut aktivního pohybu. Když si dáte za cíl zdolat desetitisícovou metu, svižným tempem ji ujdete asi za hodinu a půl. Kdybyste se chůzi věnovali doporučenými 45 minut denně, zdoláte je zhruba polovinu. To už představuje hranici, která nakopne metabolismus i kardiovaskulární systém.
Podle nedávného výzkumu Harvard univerzity zaměřeného na ženy seniorky stačí již 4400 kroků denně, aby se u nich snížilo riziko smrtelných chorob. Čím více uprchnou, tím lépe, avšak nad 7 500 kroků denně již požadovaný efekt na zdraví nenarůstá.

Jak prospívá chůze: pro zdraví i na hubnutí
Chůzi se můžete věnovat kdekoli a nepotřebujete k ní žádné drahé pomůcky. Projít se v parku nebo v přírodě můžete kdykoli. Svižná chůze je skvělá pro zlepšení nebo udržení dobrého zdravotního stavu a kondice, pomáhá hubnout, posiluje cévy a působí proti osteoporóze. Zvládnete ji is nadváhou nebo nemocným srdcem – jednoduše přizpůsobíte zátěž svým možnostem. S pravidelným pohybem se zlepší výkonnost vašeho kardiovaskulárního aparátu, zlepší se funkce cév a máte pak dobrou šanci přežít delší život v lepší kvalitě.

Bolesti zad při chůzi? Jednoduše zrychlíte!
Rádi byste chodili víc, ale už po pár metrech vás bolí kolena nebo záda? Potom zřejmě chodíte špatně. Bolesti zad při chůzi nemusí být svalovou bolestí, jako byste zvedali činky, ale jsou bolestí podpůrných tkání, které jste vyčerpali.
Bolesti zad z chůze vznikají překvapivě nejčastěji, když chodíte pomalu. Hmotnost těla v takovém případě snáze padá na šlachy a ne na svaly, a vy neudržíte tělo vzpřímené. Proto je lepší rychlejší chůze, zhruba v tempu, při kterém si můžete povídat, aniž byste se zadýchali. Místo procházky po městě kolem výloh raději zamiřte svižným krokem do přírody, lesní povrch je pro nožní klenbu mnohem příjemnější než městský beton. Myslete i na kvalitní obuv, která noze dobře padne a zajistí její potřebnou oporu.

Důležitá je správná technika, intenzita i frekvence chůze
Zdravá chůze má ale svá pravidla. Nestačí jen nějak chodit. Roli hraje správná technika chůze. Špatná chůze může prohloubit problémy s pohybovým aparátem. Ze stylu chůze může odborník vypozorovat onemocnění pohybového a nervového systému. Pro mnoho lidí to znamená, že se musí nejprve naučit chodit, a teprve potom řešit vzdálenost a rychlost chůze.

Technika chůze
Při chůzi byste měli udržovat přirozeně vzpřímený postoj. Dávejte si pozor na prohnutí beder (lordóza), hrudníku (kyfóza), předsunutá ak uším vytažená ramena a předklon hlavy. Paže mějte volně podél těla, lépe se tak přizpůsobí rotaci páteře při chůzi. Pohyb chodidla začíná položením paty na zem, odvinutím přes jeho střední část, malíček a ostatní prsty a končí odrazem palce.

Intenzita chůze
Co se týče vlivu chůze na hubnutí a množství spálených kalorií, důležitou roli hraje tempo, vzdálenost a náročnost terénu. Je rozdíl mezi pomalou a rychlou chůzí, chůzí po rovině nebo do kopce a podobně.

━ nové příběhy

Překvapte své blízké dárkovou kávou

Hledáte originální dárek pro milovníka kávy, který si zaslouží něco speciálního? Vyzkoušejte dárkovou kávu s unikátními edicemi, které potěší nejen chuťové pohárky, ale i...

Kratom pod lupou: Struktura, růst a ekosystém

Kratom (Mitragyna speciosa) je tropický strom, který pochází z oblastí jihovýchodní Asie, konkrétně z Thajska, Indonésie, Malajsie a dalších regionů s tropickým podnebím. Patří...

Jak vybrat kvalitní lana, švihadla a rohože pro domácnost i sport?

V dnešní době máme k dispozici širokou škálu produktů, které nám usnadňují život doma i při sportovních aktivitách. Mezi často opomíjené, ale velmi důležité...

Jaké materiály střešních krytin jsou populární?

Střešní krytiny jsou zásadní pro ochranu domů před povětrnostními vlivy a zároveň přispívají k estetickému vzhledu. Mezi nejpopulárnější materiály patří tašky a plechové krytiny,...

Výhody rekuperace vzduchu

Rekuperace vzduchu je moderní technologie, která přináší mnoho výhod pro zlepšení kvality života v domácnostech i komerčních prostorách. Nabízí inovativní řešení, jež kombinují vysokou...
- Komerční sdělení -pr článek